Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Pływaniu 2018

Dnia 12 maja na pływalni uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się III Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w pływaniu dla studentów z niepełnosprawnościami.

Uniwersytet Jagielloński reprezentowali Patryk Bufnal i Artur Malec, nad którymi czuwał mgr. Jerzy Buwaj trener sekcji pływackiej AZS UJ.

W tegorocznych Mistrzostwach brało udział blisko 100 studentów z 16 uczelni z całej Polski. Przez cały weekend mogli prebywać w jednym hotelu spędzając czas na integrowaniu się w komfortowych warunkach.

W sobotę o godzinie 10:00 odbyło się oficjalne otwarcie i przez następne cztery godziny studenci zmagali się w wielu konkurencjach uwzględniających nie tylko rożne dystanse i style pływackie, ale też oczywiście rodzaje niepełnosprawności. Nasi reprezentancizdobyli cztery medale. Patryk Bufnal zdobył dwa złote medale w kategorii L (dla osób z niepełnosprawnością słuchu), stylem klasycznym na 50m (czas: 38,38s)  i stylem dowolnym na 50m(czas: 26,40s). Artur Malec zdobył złoto i brąz w kategorii O (dla osób z niepełnosprawnością wzroku). Złoty medal na 50m stylem dowolnym(czas: 38,58s), oraz brąz na 50m stylem grzbietowym (czas: 47,71s).

Po zakończeniu wsystkich serii i dekoracjach zawodnicy udali się na obiad na obiekcie. Po południu odbyła ię tam Konferencja Naukowo-Metodyczna „Oblicza kultury fizycznej studentów

z niepełnosprawnościami”.  Po powrocie do hotelu i kolacji odbyło się oficjalne podsumowanie zawodów, podanie klasyfikacji drużynowej i zamknięcie imprezy. W klasyfikacji drużynowej Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 6 miejscu, o jedną pozycję wyżej niż w roku ubiegłym.
Udało się osiągnąć dość wysoką pozycję pomimo faktu, że UJ reprezentowały zaledwie dwie osoby, a nie kilka, czy kilkanaście, jak w przypadku większości pozostałych uczelni.

W Integracyjnych Mistrzostwach Polski AS w pływaniu zwycięzcami nie byli jednak tylko Ci zajmujący pierwsze miejsca na podium, ale wszyscy którzy zdecydowali się na start. Dzięki wsparciu ze strony trenerów, wysiłkom organizatorów i panującej na mistrzostwach atmosferze studenci z niepełnosprawnościami mogą nie tylko sprawdzić swoje siły i umiejętności w sportowej rywalizacji, ale też zapomnieć na chwilę o trudach im towarzyszących i nawiązać więź ze współzawodnikami.
Niezależnie od stopnia niepełnosprawności każdy kto dopłynął do mety  wbrew ograniczeniom własnego ciała pokazał, że posiada ducha i wolę walki godną mistrza olimpijskiego.